Koruycu Tulum Ce Belgelendirme

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLAR

Kişisel koruma sağlayan donanımlar Avrupa Komisyonu tarafından yayınlanmış olan 2016/425/EU Kişisel Koruyucu Donanımlar yönetmeliği altında değerlendirilmektedir. 2016/425/EU Kişisel Koruyucu Donanımlar yönetmeliği kategori I, II ve III olmak üzere 3 tane kategori belirlemiştir. Ürünler bu kategorilere göre uygunluk değerlendirmeye tabii tutulmakta ve belgelendirilmektedir. Başarılı sonuçlanan belgelendirme sürecinin sonunda üretici ürünlerine CE etiketi iliştirme hakkında sahip olmaktadır.

 

İNFEKTİF MİKROORGANİZMALARA KARŞI KORUYUCU TULUMLAR

EN 14126 standardı infektif ajanlara ve mikroorganizmalara karşı koruma sağlayan tulumları kapsamaktadır. Standart 6 farklı sınıf belirlemiş durumdadır. Koruyucu kıyafeti giyen kişiyi infektif mikroorganizmalara karşı ne kadar süreliğine koruduğuna bağlı olarak aşağıdaki şekilde 6 farklı sınıf belirlemiş durumdadır.

 

EN 14126 standardına göre üretim gerçekleştiren ve ürünlerine CE etiketi iliştirmek durumunda olan üreticiler için uygunluk değerlendirme ve belgelendirme süreçlerinde ek standartlar kullanılmak durumundadır. EN 14126 standardı tek başına kullanılamamaktadır. EN 13034 (Sıvı Kimyasallara Karşı Koruma Sağlayan Kıyafetler) ve EN ISO 13982-1 (hava ile yayılan katı parçacıklı kimyasal maddelere karşı vücudun tamamına koruma sağlayan kimyasal koruyucu giyecekler) standartları EN 14126 standardının tamamlayıcı standartlarıdır ve belgelendirme sürecinde koruyucu kıyafetler bu standartların gerekliliklerini karşılamak durumundadır.

 

EN 14126 standardı kapsamındaki koruyucu kıyafetler yönetmelikte Kategori III olarak sınıflandırılmıştır. Bu kategorideki ürünlerle ilgili belgelendirme süreci aşağıdaki şekildedir;